Przejdź do treści

„Toksyczni rodzice. Jak się uwolnić od bolesnej spuścizny i rozpocząć nowe życie”

„Toksyczni rodzice. Jak się uwolnić od bolesnej spuścizny i rozpocząć nowe życie” to kolejna pozycja, którą chciałam Wam polecić.

„Pacjenci Susan Froward to ludzie skatowani przez własnych rodziców. Fizycznie bądź psychicznie. Krytykowani, dręczeni okrutnymi żartami, przygniatani winą, napastowani seksualnie, czy… rozpaczliwie ochraniani. Niewielu z nich przed podjęciem terapii zdawało sobie sprawę z tego, że zostali zniszczeni destrukcyjnym wpływem „toksycznych” rodziców, umiejętnie zaszczepiających w dziecku wieczną traumę, poczucie znieważenia i poniżenia.”*

Susan Forward jest amerykańską psychoterapeutką i autorką bestsellerowych książek. Pracuje z dorosłymi dziećmi toksycznych rodziców.

Sama książka rzuca nowe światło na tytułowy temat: pokazuje konsekwencje, jakie przynoszą zachowania toksycznych rodziców, ostrzega, jak zachowywać się w poszczególnych sytuacjach i jak pomagać bliskim. Pokazuje, że toksyczni rodzice to nie tylko tacy, którzy stosują przemoc fizyczną. Że ta bolesna spuścizna jest u wielu z nas i przejawia się ona w postaci trudności w układaniu sobie życia z partnerem, w podejmowaniu decyzji i karierze zawodowej, a także w różnych formach depresji.

Książka napisana jest w sposób przejrzysty. Podzielona jest na dwie części. Każda z części podzielona jest na rozdziały i podrozdziały, sprawia to, że treści przeczytane przez autorkę są klarowne i jasno wyjaśnione.

Jest to pozycja dla wszystkich którzy zmagali się lub zmagają z toksycznymi relacjami z rodzicami. Książka dzieli się na dwie części i opisuje wszystkie dysfunkcyjne schematy w jakich mogą funkcjonować rodzice. Jest to bardzo porządna edukacja, z której dowiedziałam się, że: [+] po pierwsze nie byłam jedynym dzieckiem krzywdzonym przez rodziców [+] po drugie odmian toksyczności rodzicielskiej jest bardzo dużo. Druga część „Ku zmianie” to opisane techniki i sposoby dotyczące naszego uzdrowienia.

Kocham Rozdział IX tej książki „Nie musisz przebaczać”. W końcu ktoś w zrozumiały i dobitny sposób ujął ten problem. Lektura obowiązkowa!

  • Opis pochodzi od wydawcy.