Przejdź do treści

„Uleczyć traumę. 12-stopniowy program wychodzenia z traumy”

Może na początek kilka słów o samym autorze. Peter A. Levine to ceniony na świecie psycholog kliniczny, który opracował między innymi terapię „Doświadczeń Psychosomatycznych”, mającą na celu chociażby złagodzenie objawów zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Książka świetnie wyjaśnia, co się z nami dzieje, zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym, gdy doznajemy traumy. Propaguje teorię „mądrości ciała” czyli zdolności do samouzdrowienia, nadając jej status nieodłącznego elementu terapii. Według Levine’a jesteśmy w stanie nauczyć się kontroli emocji oraz reakcji ciała w przypadku zetknięcia się z silnym stresem lub nadmiernym pobudzeniem.

Ta książka była dla mnie pierwszym drogowskazem dotyczącym traum. Zawiera wiedzę merytoryczną i jest wprowadzeniem do terapii traumy, nadaje się zarówno do samodzielnej pracy, jak i do wspólnego przerobienia z terapeutą. Ćwiczenia zdecydowanie pomogły mi integrować umysł z ciałem, rozpoznawać emocje i czuć je w ciele. Moim zdaniem to praktyczny przewodnik na początek pracy z traumą.