Przejdź do treści

„Ciało pamięta”

Kolejną książką, którą chcę Wam polecić, jest „Ciało pamięta” Babette Rothschild.

Autorka książki przedstawia w niej techniki i zasady pracy z ciałem, bez udziału dotyku. Ukazuje integrację ciała i umysłu w leczeniu zespołu stresu pourazowego. Jest to pierwsza publikacja, która w spójny sposób łączy z sobą teorię, badania i praktykę, umożliwiając osobom po przebytej traumie odzyskanie nadziei, powrót do równowagi i uniknięcie dolegliwości somatycznych wynikających z długotrwałego stresu traumatycznego.

„Osoby po przebytej traumie zachowują utajoną pamięć traumatycznych zdarzeń w swoich mózgach i ciałach. Pamięć ta często wyraża się w objawach zespołu stresu pourazowego – koszmarach, flashbackach, reakcjach przestrachu i zachowaniach dysocjacyjnych. W gruncie rzeczy ciało takiej osoby nie pozwala o sobie zapomnieć.”

Brzmi znajomo, prawda?

Warto tez wspomnieć, że Babette Rothschild jest klinicystką od ponad 35 lat (!), autorką i redaktorką cenionych książek na temat leczenia następstw traumy i pokrewnych zagadnień.

Nie będę owijać w bawełnę – ta książka jest skarbem, obowiązkową literaturą w pracy nad traumą i ciałem. Podręcznik, podzielony na dwie części – teorię i praktykę. Jest to jeden z najcenniejszych zasobów, jakie kiedykolwiek przeczytałam i podjęłam ćwiczenia praktyczne – uwalniające emocje i rozwijające świadomość dotyczącą ciała. Książka pozwoliła mi zintegrować emocje z ciałem. Niesamowity drogowskaz do pracy z traumą. Koniecznie przeczytajcie! I dzielcie się doświadczeniem.